Kontakta oss så hjälper vi dig

Vad kan vi hjälpa dig med? Berätta vad du vill åstadkomma så hittar vi rätt lösning – oavsett om det gäller tryck, storformat eller distributionslösningar. Du kan antingen fylla i kontaktformuläret här nedanför eller bläddra lite längre ner på sidan där du hittar telefonnummer och e-postadresser till våra medarbetare. Vi ser fram emot att höra av dig!

Fyll i dina uppgifter så kommer vi inom kort att ta kontakt med dig.

 

 

 

 

 

 

Du kan självklart även kontakta oss på det lite mer tradionella sättet – telefon. Här nedan hittar du rätt kontaktperson på rätt avdelning.

 

RESPONSTRYCK AB
Box 414
501 13 Borås
033-48 07 00

Besöksadress: Armbågavägen 3

Försäljning

Vill du göra något lite annorlunda med din nästa trycksak? Använd oss som bollplank. Under årens lopp har många annorlunda produktioner passerat genom våra pressar och vi har många tips som vi gärna delar med oss av. Här nedan finns kontaktuppgifterna till alla våra säljare. Lyft luren och slå en signal. Eller ännu hellre, kom förbi och hälsa på oss. Då får vi också möjlighet att visa dig runt i våra lokaler.

Välkommen till Responstryck!

Daniel Larsson

Daniel Larsson

Försäljningsansvarig

Telefon: 033-480722

Mobil: 070-8103517

daniel.larsson@responstryck.se

Jesper Svenningsson

Jesper Svenningsson

Försäljning

Telefon: 033-480728

Mobil: 0705-959740

jesper.svenningsson@responstryck.se

Martin Dahlqwist

Martin Dahlqwist

VD/Försäljning

Telefon: 033-480708

Mobil: 0706-965453

martin.dahlqwist@responstryck.se

Lennart Ståhl

Lennart Ståhl

Försäljning/Projektledning

Telefon: 033-480719

Mobil: 0706-493002

lennart.stahl@responstryck.se

Mattias Mårtenson

Mattias Mårtenson

Försäljning

Telefon: 033-480725

Mobil: 0705-616064

mattias.martenson@responstryck.se

Martin Moëll

Martin Moëll

Försäljning

Telefon: 033-480707

Mobil: 0706-249690

martin.moell@responstryck.se

Henrik Aronsson

Henrik Aronsson

Försäljning

Telefon: 033-480705

Mobil: 0705-480261

henrik.aronsson@responstryck.se

Ekonomi

Marie Åsén

Marie Åsén

Ekonomiansvarig

Telefon: 033-480726

marie.asen@responstryck.se

Prepress

På prepressavdelningen arbetar vi fram layouter och original som bär fram våra kunders budskap på rätt sätt. Det kan vara allt från att ta fram en idé till ett färdigt heloriginal. För färdigt material som kommer direkt från kund gör vi en slutgranskning och tar fram ett provtryck för godkännande innan tryck.

Annelie Grimm

Annelie Grimm

Original

Telefon: 033-480711

annelie.grimm@responstryck.se

Edit Johansson

Edit Johansson

Original

Telefon: 033-480712

edit.johansson@responstryck.se

Carina Englund

Carina Englund

Utskjutning och original

Telefon: 033-480721

carina.englund@responstryck.se

Robert Korobczynski

Robert Korobczynski

Bild- och dokumentrepro

Telefon: 033-480714

robert.k@responstryck.se

Philip Agnefjärd

Philip Agnefjärd

IT-ansvarig

Telefon: 033-480720

philip.agnefjard@responstryck.se

Digitaltryck

Digitaltryck har tre huvudsakliga användningsområden; när det är lite mindre upplagor, när det är riktigt bråttom och när någon form av variabeltryck ska användas. I en hastighet av närmare 200 sidor/minut trycks, plockas och häftas en trycksak.

Robert Högberg

Robert Högberg

Ansvarig digitaltrycksavdelningen

Telefon: 033-480723

Mobil: 0706-980279

robert.hogberg@responstryck.se

Martin Henriksson

Martin Henriksson

Telefon: 033-480710

martin.henriksson@responstryck.se

Jani Lassila

Jani Lassila

Telefon: 033-480717

jani.lassila@responstryck.se

Julia Berggren

Julia Berggren

Telefon: 033-480700

julia.berggren@responstryck.se

Offsettryck

I vår 10-färgspress förvandlas vitt papper till färgglada trycksaker på bara några sekunder. Här har vi möjlighet att trycka 10+0, eller 5+5 färger samtidigt. Till exempel innebär det att vi kan trycka en 4-färgsbroschyr med skyddande lack i ett och samma tryckmoment. På båda sidorna av tryckarket.

Per-Anders Albertsson

Per-Anders Albertsson

Tryckare

Telefon: 033-480716

per-anders.albertsson@responstryck.se

Jörgen Svensson

Jörgen Svensson

Tryckare

Telefon: 033-480716

jorgen.svensson@responstryck.se

Peter Hernström

Peter Hernström

Tryckare

Telefon: 033-480716

peter.hernstrom@responstryck.se

Storformat

Vår storformatsavdelning producerar allt som behövs för exponering i olika sammanhang som affischer, vepor, skyltar och rollups. Vi har även en avancerad skärmaskin som tar fram figurskurna dekaler, text och annan dekor.

Stefan Alexandersson

Stefan Alexandersson

Storformat

Telefon: 033-480724

stefan.alexandersson@responstryck.se

Mattias Mårtenson

Mattias Mårtenson

Försäljning/Storformat

Telefon: 033-480725

Mobil: 0705-616064

mattias.martenson@responstryck.se

Annette Johansson

Annette Johansson

Original/storformat

Telefon: 033-480727

annette.johansson@responstryck.se

Efterbearbetning

Skärning, falsning, häftning och packning är några av de moment som våra medarbetare i efterbearbetningen arbetar med.  Här ser man också till att alla trycksaker kommer fram i tid och till rätt adress. 

Tommy Ståhl

Tommy Ståhl

Ansvarig efterbearbetning

Telefon: 033-480703

tommy.stahl@responstryck.se

Daniel Brangelid

Daniel Brangelid

Telefon: 033-480718

daniel.brangelid@responstryck.se

Lars-Erik Persson

Lars-Erik Persson

Telefon: 033-480700

lars-erik.persson@responstryck.se

Jonny Ståhl

Jonny Ståhl

Telefon: 033-480700

Jens Johansson

Jens Johansson

Telefon: 033-480700

jens.johansson@responstryck.se

Magnus  Olsson

Magnus Olsson

Telefon: 033-480709

magnus.olsson@responstryck.se

Anton Andersson

Anton Andersson

Telefon: 033-480704

anton.andersson@responstryck.se

Per Mårtensson

Per Mårtensson

Telefon: 033-480715

per.martensson@responstryck.se

Christopher Ternebrandt

Christopher Ternebrandt

Telefon: 033-480700

christopher.ternebrandt@responstryck.se

Distribution

Åt många kunder sköter vi även hela logistikhanteringen med utskick till butiksnät eller återförsäljare liksom lagerhållning med distribution efter avrop.

Per-Åke Dahlberg

Per-Åke Dahlberg

Distribution

Telefon: 033-480701

Mobil: 0709-615219

per-ake.dahlberg@responstryck.se